Správná péče o uši psa a kočky

Jak správně pečovat o uši psa a kočky
 
Péči o uši svého psa či kočky by se měli majitelé věnovat pravidelně, ale nepřehánět ji. Navíc zdaleka ne každý tuší, jak by správně měla vypadat. Zvířeti můžete ublížit nejen zanedbáváním, ale i nesprávně zvolenou péčí.
 
Vodu z uší si pes vytřepe i po koupání, zvukovod a boltce mu pak můžete jemně...
 

Vodu z uší si pes vytřepe i po koupání, zvukovod a boltce mu pak můžete jemně vysušit. 

Opatrně by měli majitelé psů a koček zacházet hlavně s vatovými tyčinkami. Ty totiž s jejich pomocí spíše zatlačují ušní maz ještě hlouběji, což může vyvolat zánět.

Čistě vatovou tyčinkou poranění bubínku vzhledem k anatomickému tvaru zvukovodu způsobit nelze. Přesto na její používání pozor. "Například pokud pejsek třepe hlavou, může mít ve zvukovodu i osinu z trávy. Manipulace vatovou tyčinkou v psím uchu pak může osinu posunout hluboko do zvukovodu a tím nepřímo způsobit poranění ušního bubínku.

  

Jako mnohem šetrnější se tak osvědčuje používání čisticích ušních kapek. Na trhu jich je celá řada, dokonce i ve zverimexech, chce to jen šťastnou ruku při jejich výběru. Určitě neprohloupíte, když se poradíte s veterinářem svého zvířete, jaké konkrétní kapky by mu doporučil používat a proč.  

Psí i kočičí uši čistěte podle potřeby

Potřeba čištění uší je dána už jejich anatomií, pro svůj tvar prostě snadno přitahují bakterie a nečistoty. Očista či vizuální kontrola jednou týdně obvykle stačí. Pokud má zvíře vnější zvukovody čisté, nemusíte je čistit za každou cenu. A naopak, pokud si pes uši mne tlapkami či třepe hlavou, potřebuje vaši pomoc. 

Některá plemena navíc mají k tvorbě ušních zánětů větší předpoklady než jiná; obecně to jsou psi se svěšenými boltci a zvýšenou tvorbou ušního mazu. "Patří k nim například kokršpanělé, retrívři, pudli nebo baseti. Jejich uši proto vyžadují větší pozornost majitele a většinou i častější čištění.

Vhodné je také používat kapky na přírodní bází, ideálně bez alkoholu, s využitím glykotechnologie: "Ty totiž vůbec bakteriím a kvasinkám nedovolí uchytit se na kůži zvukovodu. Dokonce dokážou zklidnit i počínající zánět.

 

Jak čistit psí uši, abychom jim neublížili

Vlastní čištění pomocí kapek je přitom velmi jednoduché a většina psů s ním nemá problém. Navíc i ti nejcitlivější časem brzy podvědomě vycítí, že jim vyčištění uší dělá dobře, a rádi to tu chvilku vydrží. Jak tedy postupovat?

Stříknutí kapek do ucha                         Po aplikaci kapek pěkně promasírujte zvukovod, mělo by to doslova                                    Pes si přebytek kapek vytřepe sám.

Stříknutí kapek do ucha                    Promasírujte psovi zvukovod.                        Přebytek kapek pes vytřepe.

 

Jednou rukou natáhněte psovi ušní boltec a pevně si ho přidržte, druhou rukou do zvukovodu aplikujte ušní kapky. Mělo by jich být takové množství, až máte pocit, že z ucha přetečou ven. Poté psovi promasírujte zvukovod až k hlavě. Mělo by to přitom v uchu pěkně čvachtat. Pak psa nechte, aby si přebytek tekutiny z ucha vytřepal sám, nejlíp ví jak.

Zvukovod nakonec důkladně vytřete a osušte.

Zvukovod a boltec nakonec důkladně vytřete a vysušte.

 

A zbytek akce pak je opět na vás: ušní boltec a tu zevní část zvukovodu, která je ještě snadno dostupná prstem, vytřete a vysušte buď vatovým tampónkem, buničinou nebo kouskem gázy namotané na prst. Některým majitelům se na vytírání osvědčily i vlhké hygienické ubrousky. 

Správně by měl být tampon po výplachu a vytření ucha zašpiněný minimálně. Pokud je špinavý, opakujte výplachy ucha raději denně, dokud nezůstane čistý. Pak už čistěte uši podle potřeby, tedy obvykle jednou týdně. Zbytečně časté čištění ničemu nepomůže. 

Zanedbaná péče o uši může mít pro psa fatální důsledky

V každém případě je péče o psí uši namístě, případný zánět není pro psa, a koneckonců ani pro jeho majitele, nic příjemného. A hlavně může celkový zdravotní stav zvířete hodně zkomplikovat.

Projeví-li se u pejska počínající příznaky zánětu, jako je potřepávání hlavou nebo otírání ucha o stěny, lze jako první pomoc použít vypláchnutí ucha čisticími kapkami. Pokud příznaky přetrvávají, nebo se dokonce zhoršují, návštěvu veterináře rozhodně neodkládejte.

Neřešené záněty mohou vést k chronickým změnám ve zvukovodu, které následně vyžadují chirurgické řešení a vedou až ke ztrátě sluchu. Travní osina ve zvukovodu může vést k perforaci bubínku a prostupu zánětu do středního i vnitřního ucha a vyústit až v život ohrožující stav.

Zdroj: hobby.idnes.cz