Miluje Váš pes vodu? Pak zpozorněte!

Jaro a léto láká k častějším a delším procházkám, vody je a bude kolem víc než dost. Venku v kalužích, v bazénech, v rybnících i v moři. Věděli jste, že pití neprověřené vody venku může vašemu psovi způsobit nepěkné zažívací potíže? Na co si tedy dát pozor?

Kaluže v parku

Hlavně štěňata jsou skoro magicky přitahována ke kalužím různých velikostí i barev. Obecně je však pití vody z kaluže například v parku a na jiných veřejných místech velmi nebezpečné. Vody v kalužích obsahují lidské i zvířecí patogeny a střevní parazity.  

Příznaky infekce: Zvracení, průjem dehydratace.  

Prevence: V parku mějte psa na vodítku, ve většině z nich je to stejně povinné. Dbejte na to, aby pes neměl žízeň, mějte u sebe vždy láhev s vodou a dávejte mu pravidelně mezi hrami napít.    

Voda v bazénu

1308062

Pokud se váš pes hodně nahltá vody z bazénu, může to mít na jeho zažívání vážný vliv. Bazénová voda je chemicky upravená a přestože se pes napije jen sem tam, chlór a jiné příměsi způsobí akorát to, že bude mít větší žízeň. Zároveň bazénová voda působí jako diuretikum, bude tedy psa nutit častěji močit.  

Příznaky infekce: Zvýšené močení a velká žízeň.  

Prevence: Psovi nechávejte venku vždy misku s čerstvou vodou. Je také důležité psa hlídat nebo mu zamezit přístup k bazénu.

 

Rybníky a jezera

Stojatá voswimming-greater-swiss-mountain-dogs-photoda především v rybnících je často infikována řasami a sinicemi, houbami, parazity a jinými patogeny. Sinice uvolňují do vody toxiny. Dalším problémem, které stojatá voda pro psy přináší, je kontaminace bakterií leptospirózy. Tato bakterie je pro psy velmi nebezpečná a způsobuje jim nenávratné poškození ledvin.  

Příznaky infekce: Pokud se váš pes koupal nebo napil ze stojaté vody s modro-zelenými řasami, důkladně ho umyjte a pozorně sledujte, jestli mu není špatně, nezvrací, nemá průjem či celkově není oslabený. U leptospirózy mohou příznaky nastupovat postupně do několika dnů.  

Prevence: Nejlepší samozřejmě je, ke kontaminovaným stojatým vodám vůbec se psem nechodit. Psa mějte na vodítku.  

Záchodová voda

V toaletní míse jsou zbytky čisticích prostředků a bakterie, které se nacházejí nejen na stěnách mísy, ale také ve vodě. Pokud se tedy váš mazlíček napije, hrozí mu intoxikace organismu a vážné žaludeční potíže.  

Příznaky infekce: Zvracení a podráždění žaludku.  

Prevence: Víko od toaletní mísy mějte vždy dole. Ideální stav je, vždy za sebou zavřít dveře od toalety.  

Mořská vodaAPE6c3a2a_shutterstock_661969501

Za pár měsíců nastane doba dovolených a pokud berete pejska s sebou na prázdniny, určitě si budete hrát u moře na pláži. Vydováděný a unavený pes se bude chtít napít. Dejte si pozor na to, že mořská voda obsahuje velmi vysoké množství soli a ta neudělá vašemu pejskovi dobře. Způsobuje průjem a dehydrataci organismu.  

Příznaky: Slabost, průjem a někdy zvracení, malátnost a z dehydratace a velkého tepla může pes i omdlít.  

Prevence: Vždy mějte u sebe láhev s vodou a psovi dávejte pravidelně napít, tak aby ho mořská voda nelákala. Pamatujte také na to, že slaná mořská voda se vpije třeba do tenisáku, který mu házíte.  

Destilovaná voda

Malé množství destilované vody psovi neublíží, pokud by ale měl vypít větší množství, může to mít vážný vliv na jeho ledviny. Destilovaná voda neobsahuje minerály a elektrolyty, rychleji proniká do tkání a buněk než obyčejná voda, což může způsobit nadměrnou hydrataci a zavodnění.  

Příznaky: Únava, nepravidelný srdečný rytmus a neurologické změny.  

Prevence: Psovi nedávejte napít destilované vody.

Kaluže na ulici a u domu

Jsou podobný případ jako kaluže v parku, voda v nich může být plná bakterií a u domů může navíc obsahovat chemikálie z pesticidů, čisticích prostředků, nemrznoucích směsí.  

Příznaky infekce: Zvracení, průjem, dehydratace, problémy s nervovým systémem, deprese, malátnost.  

Prevence: Mějte psa na vodítku a kalužím se vědomě vyhýbejte.  

Závěrem

Uhlídat psa vždy a všude je naprosto nemožné a jistě se vám alespoň jednou stalo, že se pes napil z inkriminovaných vodních zdrojů. Je spíš potřeba si uvědomit riziko, které podstupujete vy i on, pokud ho nehlídáte. Někdy i malé množství stačí k tomu, abyste strávili několik hodin i dní na veterině. 

Zdroj: Petmdcz