Podle odborníků jsou právě štěňata už od přírody připravena se učit. „Pro vaše pohodlí a také v zájmu jiných lidí musí váš pes chápat určitá základní pravidla soužití. Pokud si nevíte vůbec rady, jak začít s výchovou, kontaktujte chovatele nebo psí školu, kterých existuje po celé republice mnoho.

Často venčete

Většina loužiček se stane kvůli tomu, že má štěně příliš mnoho svobody. Vymezte proto štěněti k pobytu pouze jednu nebo dvě místnosti tam, kde se lidé zdržují nejčastěji. Pokud už k nehodě dojde, štěně netrestejte a nekárejte. Pejska venčete po každém krmení a zdřímnutí, před spaním a co nejdříve, když ráno vstanete. Pochvalte ho slovy a pohlazením, když se venku vyprázdní. Můžete zvolit i podání menšího pamlsku. Zpočátku ho berte stále na stejné místo, aby mohlo rozpoznat svůj vlastní pach.

Krmte v danou dobukrmenie steniatka

Malé štěně je potřeba mít neustále na očích, aby vám doma nenadělalo paseku. V době, kdy štěně nemůžete osobně hlídat a odcházíte například na nákup, dejte ho do přepravky, kotce nebo do speciálního koše. Pes by neměl mít k dispozici volně misku s granulemi. Krmivo podávejte v pravidelných intervalech, štěňata se doporučuje krmit až 5krát denně v menších dávkách.

Nastavte autoritu

Pes je zvíře, jehož předci žili ve smečkách, a potřebuje jednu osobu, která bude jeho učitelem. Nikdy na psa nekřičte, když ho voláte – je citlivý na modulaci vašeho hlasu a velmi snadno rozpozná tóny: krátké a ostré pro příkazy, veselé při pochvale a vážné při pokárání. Vždy pro stejný příkaz používejte stejné slovo a použijte k tomu i gesta, aby si ke slovům štěně vytvořilo vazbu.

Zakažte mu kousat2337838_stene-pes-v1

Mnoho štěňat a mladých psů miluje kousání a žvýkání a chtějí prozkoumat vše, na co narazí doma i venku. Pokud máte malé štěně, můžete nastavit zakázané a povolené předměty. Například hračky může kousat, ale boty ne. Pokud psa načapáte s botou, vezměte mu ji, důrazně mu řekněte, že to nesmí, a hoďte mu jeho hračku.

Naučte ho povely

Povel „Sedni!“ naučíte tak, že vezmete pamlsek a držíte ho štěněti před čumákem. Pomalu jím pohybujete nahoru a dozadu přes hlavu štěněte. Když pes sleduje pamlsek očima, automaticky si sedne. Zároveň s jeho pohybem vyslovte povel: „Sedni!“ Ihned poté, co si pes sedne, ho pochvalte slovy a dejte mu pamlsek. Pro pochopení tento postup několikrát opakujte. Začněte třemi krátkými lekcemi
denně, pouze 5 minut, a lekce postupně prodlužujte.

Zdroj: Blesk.cz