Sezóna blech a klíšťat začíná. Jak ochránit psa i kočku?

 

 S přicházejícím jarem se kromě delších dní a oteplení hlásí i nepříjemnosti v podobě vnějších parazitů. Blechy a klíšťata neobtěžují jen nepříjemným svěděním, ale mohou ohrozit i zdraví vašich chlupáčů. Naštěstí existuje celá řada možností, jak je před nechtěnými návštěvníky chránit.

 

Začněte prevencí

Co je lepší než přemýšlet, jak parazity vypudit? Předejít jim! Omezte riziko nakažení lymskou boreliózou a kožními nemocemi výběrem vhodných antiparazitik pro psa nebo pro kočku s repelentním účinkem. Aplikujte je na zvíře, které je umyté, suché a vyčesané, aby se přípravek dobře uchytil na kůži a srsti. Jen tak budete mít jistotu, že využijte účinnost přípravku na maximum.

 

Pes není kočka. A každý vyžaduje jinou ochranu!

Vždy se ujistěte, že daný přípravek je vhodný pro vašeho mazlíčka. Pipeta, která sedí malému psovi, totiž nemusí stačit pro velkého psa a pro kočku může být dokonce nebezpečná. Pokud máte v domácnosti psa i kočku, vždy se proto informujte, zda je vybraný prostředek neškodný pro oba. Jejich nabídka je nepřeberná a určitě najdete ten pravý.

Rád plave? Hledejte voděodolnost

Pokud vás pes patří mezi nadšence do plavání nebo ho často koupete, zvažte při výběru vhodných antiparazitik také jejich voděodolnost. Zamezíte tak ztrátě jejich funkčnosti a váš pes bude chráněn i po odpoledni u rybníka.

swimming-greater-swiss-mountain-dogs-photo 

Mláďata, březí a kojící samice

Klíšťata a blechy se nevyhýbají ani této skupině. Kojící fena, březí kočka i mláďata mají v této době mnohem více namáhaný organismus, který reaguje mnohem citlivěji. Naštěstí i pro ně existují vhodná antiparazitika, která můžete s klidem použít. Většinou se jejich aplikace doporučuje až od 8. týdne věku.

Co dělat, když je na prevenci pozdě?

Pokud si váš chlupáč nezvaného návštěvníka přinesl, nezbývá nic jiného než mu od něj pomoci. Klíště opatrně vytočte pinzetou v protisměru hodinových ručiček a postižené místo vydezinfikujte. Vytažení ideálně provádějte v rukavicích a klíště poté nezahazujte ani nerozmačkávejte. Spalte ho buď v kousku papíru, nebo spláchněte do záchodové mísy. Likvidace blech vyžaduje odblešení jak zvířete, tak jeho pelíšku a míst, kde zvíře často pobývá. Pelíšky vyperte, odolné plochy vydesinfikujte, kočku nebo psa vykoupejte ve speciálním šamponu a poté aplikujte přípravek nejlépe i s repelentní funkcí, aby se blechy nevracely. I po odblešení ale nezapomeňte kožíšek zvířete kontrolovat, bleší larvy totiž vydrží zakuklené i několik měsíců.

 73799261_1