Kvalitní krmivo versus bílkoviny

Bílkoviny - Proteinyturkey-beagle-puppy

 
 

Buňky v těle psa jsou neustále obnovovány a musí být nahrazovány. K tomu je třeba neustálý příjem bílkovin. Pes není schopen si bílkovinu ukládat, jako to dělá s tukem a jinými živinami. Přestože tělo psa je schopno do určité míry bílkoviny recyklovat, velká část z nich musí být nahrazena. Pokud psi nedostanou dostatečné množství kvalitních bílkovin v krmivu, začne jejich tělo štěpit svou vlastní svalovou tkáň aby doplnilo potřebné bílkoviny. Dlouhodobý nedostatek bílkovin v psím krmivu může proto vést k vážným zdravotním problémům.

V průmyslově vyráběných krmivech se obsah bílkovin stanoví analytickou metodou jako obsah dusíkatých látek neboli hrubého proteinu. Nejedná se tedy o skutečný obsah proteinů nýbrž pouze o obsah dusíkatých látek bez rozlišení původu, včetně bílkovin pocházejících z živočišných i rostlinných zdrojů.

Vysoký obsah bílkovin ještě neznamená vysoký obsah masa, neboť bílkoviny mohou pocházet z brambor, obilovin nebo luštěnin.

Obsah bílkovin nevypovídá o tom jak je bílkovina stravitelná nebo biologicky hodnotná, neboli nevypovídá o kvalitě bílkoviny. Například: zvířecí kůže nebo srst bude obsahovat větší množství bílkovin než maso, přestože masová bílkovina je výživově mnohem kvalitnější.

O kvalitě bílkovin rozhoduje stupeň stravitelnosti a biologická hodnota bílkovinných zdrojů.

Stravitelnost bílkovin je závislá na jejich struktuře, původu a na zpracování. Např. stravitelnost masa nasekaného na velmi malé kousky je nižší, pravděpodobně vlivem rychlejšího rozložení v žaludku. Také sušení a zpracování vysokými teplotami stravitelnost masa snižují.

V případě nedostatečného přísunu energie (tuků + sacharidů) v krmivu použije tělo psa k pokrytí chybějící energie bílkoviny.

 

Jaké množství bílkovin má kvalitní krmivo obsahovat?

Na rozdíl od člověka potřebuje pes víc bílkovin živočišného původu, než z rostlin a to v poměru 2 : 1, u člověka je tento poměr opačný 1 : 2.

Přestože energetické požadavky psů mohou být zcela rozdílné, požadavky na bílkoviny jsou celkem konstantní. Dospělí psi potřebují dle velikosti minimálně 0,9 - 1,7 g bílkovin na 1 kg své váhy (velcí psi 0,9 - 1 g/kg,  střední psi 1,2 - 1,4 g/kg, malí psi 1,4 - 1,7 g/kg).

 

Doporučené množství bílkovin pro psy v udržovacím režimu

  • malí psi: 3 g/kg,
  • střední psi: 2,4 g/kg,
  • velcí psi: 2 g/kg.

Maximální množství bílkovin

  • malí psi: 6 g/kg,
  • střední psi: 5 g/kg,
  • velcí psi: 4 g/kg.

Mladí psi, psi v zátěži, gravidní a kojící feny a psí senioři potřebují bílkovin více.

"Potřeba bílkovin je u dospělých psů celkem stabilní tj. průměrně 2,4g na kg jeho váhy. Potřeba mladých psů a psích seniorů je ovšem poněkud vyšší. Štěňata potřebují více bílkovin pro svůj růst a senioři zase pro svoje omezené schopnosti jejich využití. V rozumné míře více bílkovin v psí stravě není nebezpečím, ale může být mrháním."
Zdroj: Ohio State University, Veterinary Medical Center

"V potravě volně žijících psovitých šelem tvoří proteiny až 35 %, u všežravců 17 až 27 %. Obsah bílkovin v průmyslově vyráběných krmivech se blíží spíše potřebám všežravce, než masožravce."
Zdroj: Dvořáková 2003

Je zajímavé, že při praktických experimentech dávali psi při volném výběru přednost krmivu s obsahem 25 - 30% metabolizovatelné energie (ME) z bílkovin před krmivem s nižším obsahem bílkovin a stejně tak i před krmivem s vysokým obsahem bílkovin (48% z ME).

"Přebytek bílkovin v krmné dávce psa (nad 30%) je nejen neekonomický, ale i zdraví škodlivý, nadbytek bílkovin totiž psa jednostranně zatěžuje vysokým přívodem fosforu a vyvolává tak nepoměr mezi vápníkem a fosforem."
Zdroj: Procházka Z, Chov psů, 2005

Názory na téma, zda a jak dalece může dlouhodobé masivní překrmování bílkovinami vést k poškození jater nebo ledvin jsou kontroverzní, avšak újma na zdraví, především u starších psů nebo v případě již existujícího poškozeních jater nebo ledvin, se vyloučit nedá.

Přeneseno na granule, odpovídá optimální obsah hrubé bílkoviny 28 - 32%, a to v relaci s ostatními živinami.

ODKAZY - granule:

https://www.profigranulka.cz/krmiva-pro-psy/polaris-gf-pes-adult-all-losos--kruta-2-5kg/

https://www.profigranulka.cz/vyhledavani/?string=optimanova+dog

https://www.profigranulka.cz/vyhledavani/?string=ironpet

https://www.profigranulka.cz/vyhledavani/?string=platinum

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení