Střídání krmiv a receptůr

e67ec824afbc9f855ad850f1b49c5b05_L

Několik let zpět platilo, že se granule nemají střídat. Když jsme si pořídili štěně, dostalo štěněčí granule. Dle velikosti plemene se mezi 1. a 2.druhým rokem života se přešlo na granule pro dospělé psy a ve věku 7 let se přešlo na granule pro seniory. Tento způsob nestřídání krmiv podporovali i veterináři, takže se mezi chovatele poměrně zaběhl. S výrazným posunem ve složení krmiv se také začalo s racionalizací přístupu k výživě. Přestala platit stará klišé a chovatelé začali více experimentovat. Pokud se experimentování provádí v rozumné míře a vždy s důrazem na to, jak pes prospívá, je ve většině případech prospěšné.

Střídání receptur má pro psa hned dvě zásadní pozitiva – zachovává chuťovou atraktivitu krmiva – přeci jen by asi ani nikdo z nás nechtěl několik let jíst tu stejnou stravu. Druhou výhodou je výživový přínos – každé maso obsahuje jiné spektrum aminokyselin a každá receptura obsahuje trochu něco jiné – střídáním receptur se zajistí pestrost a přísun širšího spektra dalších látek. Mezi odborníky v poslední době navíc převládá názor, že pokud je pes dlouhodobě vystavován jednomu druhu bílkovin/masa, může se na tento druh vytvořit alergie. Ať to tak skutečně je nebo není, střídáním receptur s různými druhy masa určitě nic nezkazíte. 

Na tomto místě je určitě nutné přiznat, že střídání receptur nebo krmiva není vhodné pro všechny psy. Může se jednat o psy s citlivým zažíváním nebo s alergiemi – v takovýchto případech je střídání také možné, ale je potřeba ještě pečlivěji kontrolovat složení a postupovat velmi citlivě. Střídání vůbec nedoporučujeme pro psy, u kterých probíhá nějaká nemoc. 

Pro střídání se jeví jako ideální vybrat si jednu značku, která vyhovuje svým složením a má dobré reference. Je velmi pravděpodobné, že v takovém případě nebudou s přechodem mezi recepturami žádné problémy. Ideální je, když má značka podobné receptury s různými druhy masa – optimální je střídat 3 různé receptury. Střídání mezi značkami je také možné, ale v takových případech je zde už riziko problémů způsobených přechodem. 

Receptury není vhodné střídat příliš často a to především z toho důvodu, že pak vlastně ani nepoznáte, jak receptura funguje. Proto se jeví jako ideální střídat receptury alespoň po dvou až třech měsících. 

Stále hodně velká část chovatelů nevěnuje dostatečnou pozornost složení krmiva. Pokud má krmivo špatné složení, moc vám nepomůže, že receptury střídáte. Chtěl bych také opět apelovat na racionální přístup k výživě. Každý chovatel zná sám nejlépe svého psa a každý chovatel nejlépe pozná, zda mu to či ono vyhovuje. Pozorujte svého psa – on vám „řekne“, zda mu střídání receptur nebo krmiva vyhovuje.

Zdroj: Krmivopucalka

feed-your-dog